Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

nsp 250x250px

Od 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest to obowiązkowe badanie, które obejmuje całą populację, czyli dotyczy nas wszystkich.

W jaki sposób można się spisać:
- samospis na stronie https://spis.gov.pl/
- kontakt z ogólnopolską infolinią spisową, dzwoniąc pod nr 22 279 99 99 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00),
- udzielenie wywiadu rachmistrzowi spisowemu,
- spis na stanowiskach przygotowanych w Urzędzie Statystycznym w Kielcach oraz we wszystkich gminach, także w Urzędzie Miasta Kielce przy Rynku.

Rachmistrze spisowi realizują wywiady telefoniczne (dzwoniąc z numerów: 22 828 88 88 oraz 22 279 99 99) oraz wywiady bezpośrednie. Spis metodą wywiadu bezpośredniego prowadzony jest z zachowaniem zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Każdy rachmistrz spisowy pracuje na urządzeniu mobilnym i posiada identyfikator zawierający m.in.: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, podpis dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez:
• aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl,
• kontakt z infolinią 22 279 99 99, Urzędem Statystycznym w Kielcach (41 24 99 600) lub swoim Urzędem Gminy/Miasta.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny.