Dom Kultury „Sabat” jest placówką Spółdzielni Mieszkaniowej „Wichrowe Wzgórze” i mieści się na osiedlu „Świętokrzyskim” przy ul. M. Lipcowego 73. W maju 1985 roku nastąpiła inauguracja działalności DK „Sabat”, ku czemu okazją były obchody Międzynarodowego dnia Dziecka. Pracownicy powstającego domu kultury zorganizowali dla dzieci kilkugodzinny festyn odnotowany skrzętnie przez kielecką prasę. Były konkursy z nagrodami, pamiątkowe fotografie, a Sabat zyskał pierwszych gorących zwolenników.
Potem było pierwsze „Sabatowe Lato”- 2 turnusy półkolonijne w lipcu 1985r. Warto nadmienić, że w ten sposób został powołany do życia cykl dorocznych Akcji Lato prowadzonych do chwili obecnej. W tym też czasie rozpoczęła swe „funkcjonowanie” kronika DK „Sabat”, zawierająca wiele unikalnych zapisów, fotografii, wpisów i autografów - jest ona do dyspozycji Gości po dzień dzisiejszy.
W dniu 27 września 1985r. odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia placówki - uświetniona wystawą rzeźb Jana Bernasiewicza oraz połączona z tradycyjnym przecięciem wstęgi i nadaniem nazwy wyłonionej w toku trwającego od maja konkursu, w którym wzięło udział 100 osób !
Wkrótce rozpoczęły się zajęcia stałe-wiele form aktywizacji środowiska osiedlowego, warto tu wymienić zajęcia językowe, teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, szachowe, aerobik, sekcja modelarska, sekcja judo-niektóre z powodzeniem funkcjonujące do dziś.
Dzieci i młodzież przychodząca na co dzień do pracowni plastycznej i fotograficznej wyjechała na plener do Pińczowa /lipiec 1986r./, której efektem było wiele ciekawych prac prezentowanych na wystawie. Jednocześnie zainaugurował swą działalność Klub Seniora „Jutrzenka”, który do dzisiaj skupia ludzi starszych na wtorkowych spotkaniach towarzyskich i niedzielnych wieczorach tanecznych.
W latach 1985-1990 stałym punktem programu oferowanego mieszkańcom osiedla „Świętokrzyskie” przez DK „Sabat” były liczne koncerty, spektakle teatralne, żeby wymienić chociażby recital grupy „Anawa” z Markiem Grechutą /XII 1985r./, w roku następnym koncert grupy „Pod Budą”, recital Hanki Bielickiej, kabaretu „B-Complex” z Wrocławia, monodram Ryszardy Hanin, przegląd twórczości filmowej Feliksa Falka.
Ważnym wydarzeniem w życiu placówki a także pośrednio miasta Kielce było „przygarnięcie” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na blisko 2 lata tj. na czas koniecznego remontu w jego dotychczasowej siedzibie . Odbyło się 5 premier, spektakle w latach 1986-1988 obejrzało kilka tysięcy głównie młodych widzów. Jesienią 1986 roku został zainaugurowany niezwykle oryginalny cykl towarzyskich spotkań dedykowanych mieszkańcom osiedla „Świętokrzyskie” pod nazwą „Herbatka z Sąsiadem” realizowany przez 3 lata, skupił licznych mieszkańców wielu bloków mieszkalnych. Były spotkania, rywalizacja w konkursach, prezentacje artystyczne m.in. występ kabaretu „Pigwa Show”, zespołu wokalno-muzycznego „Trzeci kamień od słońca”, recital Macieja Zębatego.
W 1987 roku występowali m.in. Jon Porter, kabarety: „Wtyka”, „Fajf”, „Potem” kabaret WSP „Nasz”, „Długi”, zespoły dziecięce z Ukrainy oraz Igor Śmiałowski z monodramem. Miała też miejsce wizyta kulturalna spółdzielców z Francji i Danii.
Z początkiem 1988 roku w życiu Sabatu pojawia się kolejna cyklicznie odbywająca się impreza – „Śpiewogranie”, którego zasadą było prezentowanie swych dokonań artystycznych przez solistów, zespoły młodzieżowe, kabarety, grupy aktorów-amatorów. Był to zatem swoisty 1-szy krok na scenie-krok oceniany przez krytyków, aktorów, literatów – zawsze życzliwie nastawionych do młodzieży.
W 1988 roku debiutuje znana potem grupa rockowa „Kramer”, która miała stałe miejsce na swe próby w DK „Sabat” / Z tej formacji wywodzi się m.in. znany kompozytor Zdzisław Zioło/.
W dniu 9 kwietnia 1988 roku w placówce ma miejsce nie byle jaka sensacja: na żywo prezentują się : Wojtek Reszczyński i Zbyszek Krajewski ze słynnego wówczas telewizyjnego „Teleexpressu”- tego dnia zostaje ustanowiony absolutny rekord frekwencji - do sali przybyło ok.350-370 osób (przy pojemności nominalnej 200 osób).
W tym samym czasie rusza kolejna cykliczna impreza w DK „Sabat”-popularna w tamtych latach „Giełda Komputerowa” /w każdą sobotę przez 3 lata/. Placówka gości Agnieszkę Fatygę /IV.1988/ ,zaś w maju tegoż roku odbywają się Międzynarodowe Spotkania Teatralne z udziałem aktorów z Belgii, Danii, Indii i Polski. Po wakacjach/1988/ odbyła się premiera teatru Kuby Sielskiego i Witka Parkity –„Gabinetu Prób Generalnych” oraz występ kabaretu „SOS”.
Rok 1989 rozpoczął się w życiu placówki od występu Elżbiety Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego, odbył się również Przegląd Twórczości Teatralnej Placówek Kulturalnych Spółdzielczości, także następne edycje „Śpiewogrania”. Po wakacjach 1989 r. wobec przemian społecznych w Polsce, znacznemu ograniczeniu ulega ilość organizowanych imprez-zwłaszcza występów artystycznych-jeszcze tylko „Nocna Zmiana Bluesa” /20.X/oraz ciekawa prezentacja teatru „Croquemitaine” z Francji.
W latach 1986-90 swoją siedzibę miało kino oraz Dyskusyjny Klub Filmowy. Widzowie mieli możliwość obejrzenia ciekawych filmów nie prezentowanych powszechnie w innych salach kinowych.
W latach 1992-97 odbywają się zajęcia teatralnej grupy dziecięcej „Pauza” i młodzieżowej „Kwadratura” mających na swym koncie duże osiągnięcia i wyróżnienia, m.in. 6 złotych masek zdobytych w Wojewódzkich Przeglądach Teatrów Szkolnych oraz srebrna i złota jodła zdobyte podczas Harcerskich Festiwali Młodzieży Szkolnej w Kielcach.
W pejzaż placówki od roku 1989 wpisują się zajęcia Szkoły Tańca i Wdzięku „Step by Step”, która funkcjonuje do dziś- mająca na swoim koncie wiele zwycięstw i wyróżnień w Ogólnopolskich Turniejach, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Najważniejsze trofeum szkoły, to tytuł Mistrzyni Świata w Disco Dance 2000 roku zdobyty przez Agnieszką Karyś oraz wiele tytułów mistrzów Polski.
Od 10 przynajmniej lat w placówce działa sekcja Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin.
W ciągu dwudziestu lat w Domu Kultury „Sabat” pracowało wielu znakomitych instruktorów ds. muzyki, teatru, plastyki oraz lektorzy języka angielskiego i niemieckiego. To dzięki nim rzesza młodych ludzi mogła i nadal może rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania plastyczne, muzyczne, taneczne, językowe.